Podtrženo, sečteno!

IMG_20150227_120809.jpg
suma sumárum :)
Podívejme se na otázku peněz. Jak drahé je veganství?
Je zdravá výživa pro bohaté? Utratíme více peněz za jídlo, když nám záleží na našem zdraví, na naší stravě?

Nebavily mě už dohady na toto téma. :)
Zde jsou fakta.


Sledování proběhlo v měsíci únoru. Naše domácnost má dva členy, malé dvouleté dítě 10 dní v měsíci. Samozřejmě jsme nezačínali s prázdnou ledničkou a spíží, ale také nekončíme s prázdnou ledničkou a nulovými zásobami. Je pravda, že je únor kratší měsíc, tak si můžete nějakou stovečku třeba přičíst.

Můj manžel odhadoval, že utratíme za měsíc za jídlo 10 000,- Kč. Tomu jsem nechtěla věřit, já odhadovala 4 - 5 tis. Kč.
Pravda je asi tak někde uprostřed. 
Tedy pojďme na ty čísla. 


Po sečtení všech účtenek mi vyšlo číslo 8288,- Kč. 
To je celkem palba. Zajímalo nás však samotné jídlo. Takže odečtu částku 1033,- Kč za drogerii a částku 1175,- Kč za pivo/víno.

Celkem jsme za jídlo utratili 6080,- Kč.
Pojďme ale ještě hlouběji do mého účetnictví a podíváme se na jednotlivé položky.

Je pravda, že si dost dopřáváme náhražek a mňaminek. Zde je důkaz!

Za veganské, ale nezdravé věci, jako jsou solené arašídy, solené pistácie a brambůrky bez palmového oleje jsme utratili 574,- Kč.
Za veganské polotovary, pomazánky, salámky, párky, fofu a tempeh jsme utratili 1217,- Kč
Za veganské náhražky mléčných výrobků jsme utratili celkem 733,- Kč

Náše mlsné jazýčky mají na svědomí 2524,- Kč celkem zbytečně. 

Pomazánka se dá vyrobit, je jí kotel a je to levná záležitost, mléčné výrobky jí a pije převážně manželův synek. Jogurtíky, pudinky, sojové či jiné mléko s konopným kakajíčkem. :) Bez párků a salámků se dá žít. Náhražky nemusíte kupovat!!!!  Nebo je můžete kupovat pro zpestření jídelníčku v malé míře. Tím chci říct, že to není důležitá část jídelníčku. Je to jen na Vás!

Ještě chvilku budemem počítat. Když tedy odečtu z nákupu ještě číslo za naše veganské rozmary, dostávám se na číslo
3556,- Kč. Tato částka je tedy zdravá výživa! Ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny, ořechy, případně nějaké těstoviny, apod.
Připomínám, že tato výsledná částka je za 2 osoby, příležitostně 3.

Takže co nám to ukazuje? Podle mě za veganství, zdravou výživu, utratíte stejně jako za "normální" stravování. Pokud si budete užívat náhražek jen občas, utratíte ve výsledku méně než za masožroutskou klasiku. 

Samozřejmě nemám patent na pravdu a každý se stravuje nějak, každý nakupuje jinak. Tohle je jen příklad našich nákupů, za tento měsíc.
Budu ráda, když provedete taky doma tento sčítací účtenkový pokus. Myslím, že je to zajímavé. :) Budu ráda, když mi dáte vědět, jak je to u Vás doma! Děkuji za pozornost! :) Váš Motejl

 
 
27.02.2015 12:51:36
martina1cermakova
Na Motýlkově se stále něco děje!
Pokud nechcete, aby Vám něco uteklo a rádi byste věděli o všech novinkách, čekáte na nové zboží či článek, zadejte svůj email a ráda Vás budu informovat o všem, co se tu šustne!

Váš Motejl
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one